Zahájení výroby bateriových systémů

Společnost ŠKODA AUTO zahájila letos v květnu v Mladé Boleslavi výrobu bateriových systémů pro plně elektrické vozy na bázi modulární platformy pro elektromobily (MEB) koncernu Volkswagen. Hlavní závod automobilky je tak jediným výrobním místem bateriových systémů MEB v Evropě – mimo území Německa.

Na nově postavené výrobní lince může zhruba 250 zaměstnanců smontovat více než 250 000 bateriových systémů pro platformu MEB za rok. Kromě vozů ŠKODA najdou uplatnění také v dalších modelech koncernových značek Volkswagen, Audi a SEAT, postavených na platformě MEB.

Klíč v srdci

Michael Oeljeklaus, člen představenstva firmy za oblast výroby a logistiky, k této významné události poznamenal: „Dnes je pro ŠKODA AUTO zcela mimořádný den. Zahájením výroby bateriových systémů pro platformu MEB budeme vyrábět absolutně klíčový komponent v srdci našeho podniku. Dosáhli jsme tím dalšího cíle pro úspěšnou transformaci směrem k elektromobilitě. Děkuji všem, kteří se v uplynulých týdnech a měsících intenzivně podíleli na vybudování této nové výrobní linky.“

„Investovali jsme do ní zhruba 130 milionů eur. Nyní tak můžeme vyrábět ročně více než 250 000 bateriových systémů pro platformu MEB, a to jak pro elektrické modely ŠKODA, tak i vozy dalších koncernových značek. Náš další cíl je jasný. Do roku 2030 chceme ve všech třech českých závodech vyrábět elektrokomponenty nebo elektromobily,“ pokračoval Oeljeklaus.

Vstříc elektromobilitě

Christian Bleiel, vedoucí výroby komponentů v automobilce, doplnil: „Naše nová montážní linka bateriových systémů pro platformu MEB nastavuje měřítka v efektivitě, automatizaci, přesnosti, čistotě a digitalizaci. Při uvedení této vysoce komplexní technologie do provozu jsme využili nejen naše kompetence a zkušenosti získané během desetiletí, ale i vysoce motivovaný a kvalifikovaný personál. Ve spolupráci se společností Volkswagen Group Components, našimi partnery a dodavateli, činíme prostřednictvím zahájení výroby bateriových systémů zásadní krok v transformaci v rámci přechodu od spalovacích motorů směrem k elektromobilitě. Další učiníme na konci roku 2023, kdy zprovozníme druhou fázi rozšíření výroby a budeme schopni vyrábět ročně více než 380 000 bateriových systémů.“

Urychlená transformace

Hlavní sídlo české automobilky je v Evropě mimo území Německa jediným místem, kde se budou vyrábět bateriové systémy pro platformu MEB. Nejmenší verze s osmi moduly má kapacitu 55 kWh, střední varianta s devíti moduly více než 62 kWh a největší baterie s 12 moduly uchová 82 kWh. Kromě modulů, které mají vždy 24 článků, patří k součástem bateriového systému pro platformu MEB také skříň baterie s integrovaným chladicím systémem, řídicí systém baterie a elektrická propojení. ŠKODA AUTO vyrábí v Mladé Boleslavi ještě další elektrokomponenty. Již od podzimu 2019 zde vznikají vysokonapěťové trakční baterie, které se používají v modelech SUPERB iV, OCTAVIA iV a ve vozech s plug-in hybridním pohonem dalších koncernových značek.

Novou výrobní linkou se zrychluje transformace podniku. Ve své strategii NEXT LEVEL – ŠKODA STRATEGY 2030 automobilka plánuje, že do konce tohoto desetiletí bude ve všech třech českých závodech vyrábět elektromobily nebo komponenty k nim. Cílem je dlouhodobé zajištění současných pracovních míst a vytváření nových. Do té doby firma počítá se zvýšením podílu prodejů čistě bateriových elektromobilů v Evropě na 50 až 70 % v závislosti na vývoji trhu. Proto bude v příštích letech dále pokračovat v elektrifikaci svého modelového portfolia. Do roku 2030 rozšíří nabídku nejméně o tři další „čisté“ elektromobily, které budou cenově a velikostně pod úrovní modelu ENYAQ iV.

Vyšlo v Energii 21, č. 4/2022

Zdroj: ŠKODA AUTO, foto archiv firmy*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *