Vodní elektrárny na rekordní vlně

Vodní elektrárny provozované Skupinou ČEZ v České republice překonaly v roce 2021 s více než 1,28 TWh vyrobené bezemisní elektřiny výrobu z roku 2020 o více než 17 procent. V 10letém srovnání zaostaly pouze za absolutním rekordem dekády z roku 2013. Vedle srážkově a hydrologicky příznivého vývoje se na výsledku pozitivně podepsala i rozsáhlá modernizace.

Článek vyšel v časopise Energie 21 č. 2/2022.

Přírodní podmínky jsou v posledních dvou letech pro výrobu ve velkých akumulačních i malých průtočných vodních elektrárnách skutečně příznivé. „Samo o sobě by to ale nestačilo, pokud bychom nepokračovali v modernizaci a zvyšování efektivity těchto užitečných ekologických zdrojů energie,“ říká Jan Kalina, člen představenstva a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika ČEZ. Pozitivní efekt je dobře vidět například po generálních opravách na vodních elektrárnách Vltavské kaskády na Lipně, Slapech nebo Kamýku, i na malých zdrojích v Brně, hradeckém Hučáku, na Hracholuskách nebo Práčově. Elektrárny zde nyní fungují efektivněji, neboli stejné množství elektřiny vyrobí i z menšího objemu protékající vody. 

České řeky a vodní plochy už dnes nenabízejí příliš mnoho míst, kde by mohly vyrůst nové střední a větší vodní elektrárny. Skupina ČEZ se proto i v dalším období soustředí hlavně na modernizace provozu stávajících zdrojů. Za posledních 15 let již investovala více než 3 miliardy korun, aby připravila 38 soustrojí 22 vodních elektráren ČEZ všech typů po celé České republice na přechod do éry moderní energetiky. Opravené vodní bloky mají celkový výkon 1425 MW, tj. zhruba tři čtvrtiny výkonu jaderné elektrárny Dukovany.

„Při modernizacích nebo velkých generálních opravách je většina prvků elektráren vyměněna nebo repasována. Vyzdvižena jsou například mnohatunová oběžná kola turbín, rotory a statory generátorů a často také instalovány nové řídicí systémy. Průměrná účinnost modernizovaných elektráren se díky těmto zásahům zvýší asi o 4–5 %,“ vysvětluje ředitel provozu v ČEZ Obnovitelné zdroje Róbert Heczko.

Do některých vodních elektráren ČEZ se lidé mohli podívat i ve dnech, kdy pandemická omezení exkurzím nepřála. Prohlídky elektrárenských provozů ČEZ z virtuálního televizního studia dosud navštívilo už více než 69 tisíc lidí. Více na http://virtualniprohlidky.cez.cz.

*

Red (Zdroj: Skupina ČEZ)

Foto archiv/ČEZ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *