Trvalé nasazení a vysoká spolehlivost

Společným jmenovatelem techniky pro obslužnost BPS je vysoký výkon, každodenní nasazení a maximální spolehlivost strojů a servisu. Všechny tyto požadavky splňuje na 100 % značka JCB. Proto se již dlouhá léta starají její žluté stroje o BPS napříč celou ČR.

Výtah z článku, který vyšel v časopisu Energie 21 číslo 2/2021.

Jedním z nejvyužívanějších strojů pro náročnou práci kolem BPS je teleskopický manipulátor JCB 550-80, resp. JCB 560-80 – sériová výroba modelu JCB 550-80 byla loni roce oficiálně ukončena.

Manipulátor JCB 560-80

Teleskopické rameno modelu JCB 560-80 dosáhne do výšky 7,9 m, a to při maximální nosnosti 6000 kg v případě zasunutí výložníku. Uživatel si může stroj nechat vybavit čtyř-, nebo šestistupňovou powershiftovou převodovkou s možností automatického řazení, nebo v případě výbavového stupně Agri XTRA variabilní převodovkou DualTech VT s automatickým řazením. Prvním stupněm je hydrostatický převod (0–19 km/h), 2., 3. a 4. stupeň je přímý převod řazený pod zatížením (20–40 km/h).

Srdcem manipulátoru je dieselový čtyřválec JCB EcoMax s variabilním turbodmychadlem o výkonu 150 k. Stroj je nově vybavený bezkonkurenční kabinou CommandPlus. Úroveň hluku pouze 69 dB ji činí nejtišší na trhu teleskopických manipulátorů. Nové kabiny jsou delší i širší, o 12 % větší než předchozí. Panoramatické čelní sklo přechází plynule do střešního. Díky absenci sloupku obsluha lépe vidí na pracovní část stroje včetně břemena. Čtyři stěrače obsáhnou a vyčistí 92 % čelního skla.

Hlavním ovládacím prvkem je elektrohydraulický joystick jako součást loketní opěrky sedačky. Všechny další ovladače, například režimu řízení, pohonu náprav, otáček motoru, pro přídavnou hydrauliku, nastavování konstantního průtoku oleje či světel, se přesunuly do loketní opěrky po pravé straně. V kabině nechybí klimatizace s volitelným automatickým udržováním teploty. Pro práci v mrazu je užitečná funkce rychlého odmrazování skel.

Velké kloubové nakladače

Vedle výše zmíněného stroje obsluhuje BPS také skupina velkých kloubových nakladačů. Nejprodávanějším modelem je JCB 427 HT Agri, Díky větším kolům a 100% uzávěrce diferenciálu se pohybuje výrazně rychleji, tedy i efektivněji, než manipulátor. Odhaduje se, že produktivita práce v porovnání s manipulátorem je o 30 % vyšší ve prospěch kloubového nakladače, a to při srovnatelné spotřebě PHM.

Kloubové nakladače JCB mají široký záběr běžného využití, například při senážích, silážích, rozhrnování, nakládání hnojů, obilí apod. Dalšími přednostmi jsou rychlost (až 40 km/h), obratnost, úspornost a vysoký komfort obsluhy. Nakladač JCB 427 HT Agri je vybavený motorem Cummins QSB o objemu 6,7 l, výkonu 179 k, šestistupňovou automatickou převodovkou ZF se zámkem hydrodynamického měniče ve všech šesti stupních. Stroj je dále vybavený automatickým centrálním mazáním, luxusní High-Spec kabinou s integrovanou zadní kamerou, sekundárním displejem pro ovládání stroje a regulaci průtoku oleje pracovní hydrauliky a Full-LED pracovním osvětlením.

Pro nejnáročnější podmínky a extrémní výkon nabízí JCB model kloubového nakladače s označením 435 S a přízviskem „Farm Master“. Tento zemědělský speciál se pyšní výkonem 252 k (motor Cummins QSB, Stage V), šestistupňovou powershiftovou převodovkou se zámkem hydrodynamického měniče na všech stupních a hodnotou 16,8 k na tunu své hmotnosti.*

Ing. Michal Anton,

produktový manažer JCB,

PEKASS a. s.

 

 

Obrázky:

Teleskopický manipulátor JCB 560-80 Agri PRO

Kloubový nakladač JCB „Farm Master“ 435 S

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *