Servis a dodávky pro čerpání a míchání

Mnoho provozovatelů BPS si před lety, kdy probíhala masivní realizace projektů, nedokázalo představit, jak budou řešit velké servisní zásahy. Výměna kogenerační jednotky, plynového vaku, čištění fermentoru, úprava nebo změna technologie krmení – to vše jsou úkony, které dříve nebo později neminou žádnou stanici.

Výtah z článku, který vyšel v časopise Energie 21 č. 2/2021.

Kromě velkých zásahů do provozu BPS je ale nutný servis menších technologických celků jako jsou čerpadla, míchadla, dmychadla a další komponenty. Společnost AGETE s. r. o. nabízí komplexní servisní služby, a to hlavně pro technologie čerpání a míchání biologického substrátu od výrobců Wangen a Eisele.

Čerpání je základ

Vřetenová čerpadla Wangen představují v českých BPS nejpoužívanější a nejspolehlivější technologii pro přečerpávání hustého biologického substrátu až do sušiny 12 % TS. Unikátní konstrukce umožňuje navržení vhodného typu čerpadla přesně podle požadavků zákazníka. Výhodou je specifická konstrukce vřetena, která zajišťuje možnost průchodu cizího tělesa o větším průměru a dostatečný výkon čerpadla i při malých otáčkách. Proti jiným výrobkům tak dochází k polovičnímu opotřebení čerpacího ústrojí. K tomu přistupuje úspora elektrické energie.

Pro mokrou krmnou cestu jsou vhodná směšovací čerpadla Wangen Bio Mix. Při dávkování do fermentoru se komponenty smíchají přímo se substrátem, což pomáhá rychlému zapojení do fermentačního procesu a snadnějšímu vývinu bioplynu. S pomocí uvedených čerpadel je možné mísit široký sortiment nestandardních materiálů a dopravovat je i do vzdálenějších fermentorů.

Komponenty pro míchání

Velice rozšířená jsou v českých provozech vrtulová míchadla a čerpadla Eisele. Jejich použití není omezeno jen na BPS, ale ve velké míře se instalují také do kejdových hospodářství zemědělských podniků. Vhodná jsou pro čerpání substráty o sušině do 8 % TS.

Čerpadla Eisele vynikají vysokou výkonností a spolehlivostí. V kombinaci s jednou nebo dvěma míchacími tryskami je možné jen za pomoci čerpadla jednoduše zamíchat i středně velkou jímku a bez problémů substrát čerpat. Není tak nutná kombinace čerpadla s míchadlem.

Výhodou vrtulových míchadel Eisele v modifikaci pro bioplyn (tedy s Ex-certifikátem) je jejich použití v prostředí o teplotě až 65 °C, dále vysoká účinnost míchání a jednoduchá konstrukce. Pro BPS se dodávají dva typy míchadel o výkonech 11 a 15 kW. Pro instalace v zemědělství nabízí Eisele ucelenou řadu míchadel i čerpadel s výkonem od 2,2 kW až po 22 kW. Při navrhování vhodné technologie pro čerpání a míchání kejdy je tak opravdu z čeho vybírat.

Řídicí systém

Společně s dodavatelem řídících systémů pro BPS, firmou ZAT, poskytuje společnost AGETE smluvním partnerům komplexní servis a poradenství. Koordinovaný servis řídicího systému a celé technologie BPS pomáhá předcházet neočekávaným poruchám a dává provozovatelům jistotu velmi rychlého řešení případných závad.

Dobře fungující, stabilní a spolehlivě servisovaný řídící systém s technickou podporou v českém jazyce je základem pro dlouhodobou spokojenost provozovatele BPS.*

Ing. Karel Srb, AGETE s. r. o.

Foto archiv společnosti

Obrázky:

Nejpoužívanější technikou pro transport hustého substrátu jsou v českých BPS vřetenová čerpadla Wangen

Vrtulová míchadla (foto) a čerpadla Eisele jsou určená pro BPS i kejdová hospodářství zemědělských podniků

V sortimentu společnosti AGETE najdeme také krmné vozy a míchací dávkovače substrátu Trioliet

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *