S létem roste potřeba ochladit

Dlouhodobě velmi horká léta zvyšují mezi lidmi zájem o klimatizace. Mobilní jednotky jsou ideální do menších bytů či pro příležitostné ochlazení prostoru, lepší výkon a také výrazně tišší provoz naopak přinášejí jednotky stacionární. Klimatizace všeho druhu jsou značnými „žrouty“ energie, proto je potřeba osvojit si zásady úsporného provozu. Vysloužilé klimatizace je důležité odevzdat na místech zpětného odběru elektroodpadu nebo ve sběrném dvoře.

Podle dat společnosti Enbra, jež se zabývá i prodejem klimatizačních zařízení, vzrostla v loňském roce v Česku poptávka po těchto produktech asi o pět procent. Nárůst v prodejích lze však dle dostupných dat pozorovat již zhruba od roku 2015, kdy v tuzemsku vládlo velmi suché a horké léto. „Častější tropické teploty v posledních několika letech se určitě do zájmu o klimatizaci vnitřních prostor promítly, nejsou ovšem jediným faktorem. Čeští uživatelé v současné době více než v minulosti kladou důraz na komfort domova i pracovního prostředí, k čemuž rozhodně patří i příjemné vnitřní teploty v kterémkoliv ročním období,“ podotýká Karel Kincl ze společnosti Enbra.

Mobilní jednotky jsou ideální pro malé místnosti, ale využijete je například také v bytech, v nichž není možné provádět stavební úpravy nutné k instalaci stacionární klimatizace. Jejich výhodou je rovněž to, že je lze přemisťovat a využít tak ve více prostorech. Samozřejmě je ale nutné, aby v každé místnosti, kde má být mobilní klimatizace použita, byla možnost odvodu teplého vzduchu. To se zpravidla provádí vývodem z okna. Nevýhodou mobilních klimatizací bývá jejich hlučnost, která je obvykle násobně vyšší než u stacionárních klimatizací. Za splitovými stacionárními systémy mobilní klimatizace zaostává i výkonově.

Důležitým kritériem pro výběr klimatizace je výkon. Ten je potřeba vybírat podle velikosti chlazeného prostoru. Potřebný výkon si můžete i sami spočítat: uvádí se, že na chlazení 1 metru krychlového potřebujete asi 30 wattů. Pro pokoj o rozměrech 5 x 5 metrů a výšce stropu 2 metry tak potřebujete zařízení o výkonu alespoň 1,5 kW.

Klimatizace patří mezi zařízení náročná na spotřebu elektrické energie. „Při provozu pak úsporu energií ovlivníte správným nastavením teploty: cílová teplota klimatizovaného prostoru by neměla být o více než pět až sedm stupňů nižší než teplota venkovní. Během režimu chlazení – tedy rychlého snižování teploty – by měl ventilátor ve vnitřní jednotce pracovat na nejvyšší otáčky. Při nízkých otáčkách klimatizace nepracuje hospodárně,“ radí David Vandrovec, generální ředitel společností Rema, které v tuzemsku zajišťují zpětný odběr a recyklaci elektrozařízení, baterií a akumulátorů a solárních panelů.

Vysoká spotřeba ovšem není jediným dopadem klimatizací na životní prostředí. Klimatizační jednotky patří mezi elektroodpad, a tudíž je potřeba, aby s nimi po jejich dosloužení bylo patřičně naloženo. Tak jako každé elektrozařízení nepatří na skládku směsného odpadu a je potřeba odevzdat ji na patřičném místě – v místě zpětného odběru či ve sběrném dvoře – k šetrné recyklaci. Moderní klimatizace naštěstí již dnes používají chladiva bez chlóru, nejčastěji fluorované uhlovodíky a jejich směsi. „Moderní ekologické chladivo využívají i námi nabízené klimatizační jednotky. Konkrétně jde o chladivo označované jako R32, chemicky difluormethan. Z používaných chladiv disponuje jedněmi z nejpříhodnějších hodnot pro životní prostředí, navíc je energeticky vysoce účinné a může tak výrazně navýšit výkon klimatizace,“ říká Karel Kincl.

V souvislosti s pandemií koronaviru se v mnoha českých domácnostech začalo intenzivněji řešit téma ochrany proti virům. Lidé si tak více než dříve všímají nabídek různých ochranných filtrů do vzduchotechniky. S ohledem na klimatizace se sluší podotknout, že i když mohou být pro některé značky a modely k dispozici nejrůznější filtry schopné zadržet prach, viry i alergeny, jejich pořízení by lidé měli pečlivě zvážit. Ty opravdu účinné totiž bývají drahé, navíc je nutné je několikrát do roka měnit.

Red (Zdroj: Enbra a Rema)

Foto archiv/Enbra

 

Komentáře ke článku 3

  • Rekuperace

    My jsme minulé léto v těch největších vedrech scháněli mobilní klimatizaci a všude byly vyprodané. Pak jsem našel rekuperační jednotky Hradec Králové, o kterých jsem se dočetl zde https://www.recu-clim.cz/rekuperace-hradec-kralove/ a od té doby doma chladíme pomocí rekuperace… Takže na letošní léto už se konečně těším a nemusím se bát že se doma budu pařit jako tomu bylo vždy.

  • David

    Já se doma moc rád chladím už celé 2 roky, dostal jsem totiž od syna k 50. narozeninám klimatizaci, kterou objednával od firmy https://www.m-klima.cz/ 🙂 Od té doby už si léto strávené doma v České republice skutečně užívám a nemusím ani jezdit do předražených hotelů někde v Turecku 🙂

  • Zdeňka

    To se není čemu divit, když jsou v posledních letech tak horká léta. My máme doma také klimatizaci a letos jsem si pořídila i malý ochlazovač do práce, protože tam se to v létě nedalo vydržet. Našla jsem si pěkné srovnání ochlazovačů na https://www.testino.cz/ochlazovace-vzduchu a vybrala jsem si Rovus Artic Air Ultra, který má nízkou spotřebu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *