Provozovatelé instalují úsporné chladiče

Vysoce účinné chlazení kogeneračních jednotek si pořizuje stále více provozovatelů bioplynových stanic v ČR. V roce 2020 se počet prodaných chladičů eCooler, jejichž provoz zajišťuje vestavěný expandér, přehoupl přes 50 kusů.

Výtah z článku, který vyšel časopisu Energie 21 číslo 2/2021.

Vysoký zájem o úsporné chladiče od společnosti B:POWER, a. s., se dá vysvětlit poměrně jednoduše. V současné době se scházejí hned tři důležité faktory, díky nimž provozovatelé BPS s pořízením úsporného chladiče neváhají.

  1. Pomáhá šetřit při provozu BPS statisíce ročně. Navíc jde o velmi jednoduchou cestu, jak se k úspoře dostat. Průměrná hodinová úspora u motoru o výkonu 500 kW je 7 kW.
  2. Většina BPS má původní chladiče, jejichž životnost se blíží ke konci, klesá jejich účinnost a často nestíhají. BPS tak přichází o zisky z prodeje elektřiny.
  3. Chladič je univerzální pro všechny typy motorů a je vhodný pro všechny BPS bez ohledu na dodavatele původní technologie.

Jako přidanou hodnotu pak zákazníci zmiňují fakt, že díky chytrému chladiči vidí na provozní data, která předtím neměli možnost sledovat (teploty, tlaky, průtoky, spotřeba elektrické energie apod.).

Jak eCooler funguje?

Klasické chladicí okruhy motoru KGJ, jak je známe, jsou z hlediska provozu velmi nehospodárné. Pro zmaření přebytečného tepla je zapotřebí další poměrně velké množství elektrické energie, potřebné pro napájení ventilátoru chlazení.

Technologie eCooler umí část zmařeného tepla využít právě k interní produkci elektrické energie pro napájení těchto ventilátorů. Tím investor spoří nemalé finanční náklady, které se pohybují v řádech statisíců korun ročně. Náklady na pořízení tohoto zařízení se tak vrátí mnohdy už do čtyř let. V mnoha případech dochází k optimalizaci celého chladícího okruhu (např. odstraněním přebytečných čerpadel), čímž se úspory na provozu výrazně zvyšují. eCooler je současně jediný chladič na trhu, který je schopný si na svůj provoz vydělat.

Správné načasování

Dobré načasování realizace projektu je klíčové. Pomůže uspořit další prostředky. Například tím, že se výměna zrealizuje v době plánované odstávky. Současně se tak vyhnete nepříjemnostem v případě, že staré chladiče nestihnete vyměnit včas.

Především BPS, které jsou v provozu sedm a více let, by měly věnovat chlazení pozornost. Ocitají se totiž v období, kdy dochází k výměně dosluhujícího chlazení nejčastěji.

V současnosti se připravujeme na nápor objednávek, které každoročně přicházejí s blížícím se jarem. Chladiče máme na skladě, a tak nic nebrání instalaci ještě před letními vedry. Budete mít jistotu, že léto spolehlivě uchladíte a to navíc s úsporou. Neváhejte nás kontaktovat, jsme připraveni.*

PR B:POWER

Více informací o chladiči eCooler poskytne:

Pavel Žwak, obchodní manažer, pavel.zwak@bpower.cz, +420 725 902 003

Obrázky:

Úsporný chladič eCooler o výkonu 600 kW, modifikace double cooler

Detail expandéru, který zajišťuje elektřinu pro chod ventilátorů a je proto klíčovým prvkem chlazení

Komentáře ke článku 4

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *