Plzeň patří mezi nejlepší komunity rozvíjející OZE

Do 5. ročníku Evropské ligy OZE (RES Champions League), soutěže komunit ve využívání energie z OZE, se zapojilo více než 10 000 sídel a regionů z 12 evropských zemí reprezentujících 100 milionů obyvatel. Šampióni byli v červnu oceněni v Bruselu u příležitosti Evropského týdne udržitelné energie. A mezi oceněnými v jedné z kategorií bylo i město Plzeň.

Evropského klání o solární body se v současnosti účastní Rakousko, Belgie, Bulharsko, Česká republika, Francie, Německo, Maďarsko, Itálie, Polsko, Rumunsko, Skotsko a Slovinsko. „Severní a jižní země se stále ještě mohou zapojit, takže účast všech 28 zemí unie je v budoucnu možná, čekáme na ně!” zdůraznil Y. Régnier.

 

Evropskými šampiony pro rok 2014 v jednotlivých kategoriích komunit jsou:

Méně než 5000 obyvatel                               1.   Kötschach-Mauthen (Rakousko)2.   Furth bei Landshut (Německo)3.   Attert (Belgie) 5000 až 20 000 obyvatel                                            1.St. Johann im Pongau (Rakousko)2. Alheim (Německo)3. Thouarsais (Francie)
20 000 až 100 000 obyvatel                       1.Villach (Rakousko)               2.Rhein Hunsrück (Německo) 3.Dumfries and Galloway (Skotsko) Více než 100 000 obyvatel                                         1. Osnabrück (Německo)                                                                                                                     2. Plzeň (ČR)                                                                         3.  Highland (Skotsko)

 

Hlavním parametrem sledovaným v soutěži je instalovaná kapacita zdrojů obnovitelné energie. Nicméně klíčovou roli v procesu výběru těch nejlepších hrají kvalitativní údaje (založené na 30 kritériích s přihlédnutím k politické angažovanosti, strategickým a systémovým přístupům), předložené jednotlivými komunitami.

Plzeň zaujala zejména systematickým vytvářením prostoru pro ekologickou energetiku bez emisí podle pevné strategie a pestrou skladbou instalací OZE. Její zástupce při aktu v Bruselu Petr Osvald, zmocněnec primátora pro záležitosti EU, první místopředseda komise COTER Výboru regionů Evropského parlamentu to komentuje: „Tak jako je světová proslulost plzeňského piva dána vyladěným poměrem všech kvalitních ingrediencí podle receptury ověřené generacemi, je i úspěch města v rozvíjení zelené energetiky založen obdobně: stále bohatší mix obnovitelných zdrojů energie a energetických úspor vychází z naplňování dlouhodobě jasné územní energetické koncepce, respektované během let všemi garniturami vedení magistrátu. A tak jeho dnešní vedení těší, že za tyto aktivity získává metropole západních Čech stříbro mezi evropskými velkoměsty v době, kdy už naše mladá generace vůbec neví, že se před lety kvůli znečištěnému ovzduší jejich městu říkalo černá Plzeň.“

Klíčovým faktorem úspěchů města ve využívání OZE je územní plánování (jako základ rámce rozvoje města) a kvalitní energetický management. Pro zkvalitnění energetického manažerství vytvořili pracovníci města nástroj s názvem Energetický terč, za který získala Plzeň v roce 2010 tzv. energetického Oskara, tedy nejvyšší ocenění v soutěži E.ON Energy Globe Award ČR. Aktivita se zaměřila na sledování, a tedy i snižování energetické náročnosti městských budov.*

Celý článek vyjde v časopise Alternativní energie č. 4/2014.

Autor: Karel Merhaut (LEA), foto archiv LEA a Magistrát města Plzně

Obrázky:

Solární elektrárna na střeše plzeňské technické univerzity

Zelený energoblok v Plzeňská teplárenské, a. s.

Solární systém na střeše městské nemocnice

„Solární perpetum mobile“ na střeše rodinného domu

 MVE na řece Berounce v Plzni-Bukovci

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *