Obecní kotelně slouží nový štěpkovač

Počátkem léta se Starém Městě pod Landštejnem na jihu Čech odehrála významná regionální událost. Před areálem zdejší centrální kotelny na biomasu převzal starosta obce František Schorný od Ing. Martina Hejlíčka, ředitele divize lesnické a komunální techniky společnosti Some Jindřichův Hradec, s. r. o., moderní bubnový štěpkovač Pezzolato.

Obec Staré Město pod Landštejnem postavila centrální kotelnu na biomasu již v roce 1997. V současné době je na ni připojeno ve svých domech více než 80 % obyvatel obce, připojeny jsou mateřská a základní škola, zdravotní středisko, nákupní středisko, obecní úřad, hasičská zbrojnice, sportovní zařízení TJ Sokol a další objekty pro podnikatelskou činnost občanů. Sítě technické infrastruktury centrální kotelny jsou v současné době dobudovány v souladu s předpokládanou výstavbou podle územního plánu obce.

Kotelna pracuje v poloautomatickém provozu s občasnou obsluhou: Jsou zde nainstalovány dva nízkotlaké teplovodní kotle s posuvným roštěm a hydraulickým plněním o výkonu 1000 a 1800 kW na spalování dřevní štěpky neomezené vlhkosti, pilin, kůry a ostatních dřevních odpadů například stružin. Palivo je uskladněno v krytém skladu s přirozeným způsobem větrání. Technologii kotelny dodala rakouská firma Polytechnik, rozvody topné vody jsou od firmy Isoplus.

Na ekonomiku výroby tepla v centrální kotelně mají zásadní vliv náklady na palivo. Proto se  zastupitelé již při plánování stavby rozhodli, že budou štěpkování odpadního dřeva provádět sami na vlastní lince. K tomu účelu si na podkladě obchodní soutěže koupili od firmy Some Jindřichův Hradec bubnový štěpkovač Pezzolato PZ 250 G. Ten poměrně dobře slouží dodnes, ale po dvanácti letech je přece jen značně opotřebovaný, více poruchový a náročnější na údržbu.Kromě toho ale začal být zastaralý i technologicky. Proto se v obci rozhodli nahradit jej modernějším zařízením.

Na podkladě záměru zpracovali projekt,ve kterém stanovili takové parametry nového štěpkovače, které zajistí kompletní zpracování odpadového dřeva v katastru obce včetně lesů na palivo do centrální kotelny, a to s minimálními nároky na obsluhu. Požadavky byly jasné, nyní bylo třeba najít správný stroj. Protože již měli dobré zkušenosti ze štěpkovačem Pezzolato a dodavatelem, firmou Some, brzy se dohodli.

Nový přírůstek do obecního parku komunální techniky, stěpkovač Pezzolato PTH 480/660 g, budou ve Starém Městě pod Landštějnem využívat k přípravě paliva do obecní centrální kotelny na dřevní biomasu.

 

Celý článek je otištěn v čísle 5/09 časopisu Energie 21.

Autor:  Ing. Jiří Trnavský, Energie 21

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *