Nová dohoda pro energetiku

Iniciativa Nová dohoda přichází s výzvou k energetické soběstačnosti České republiky. Text výzvy byl představen v pátek 6. května na pražské stávce za klima organizované hnutím Fridays for Future. Výzva volá po ukončení závislosti na nedemokratických režimech a fosilních palivech, po opatřeních vedoucích k úsporám energie, energetické soběstačnosti a rozvoji obnovitelných zdrojů.

Autoři výzvy v tiskovém prohlášení uvádějí: Válka na Ukrajině otevřela zásadní otázky po závislosti na nedemokratických režimech a na fosilních palivech. Skrze nákup ruského plynu evropské země v uplynulých letech výrazně podporovaly Putinův režim. Chceme-li tuto podporu ukončit, musíme se závislosti na ruském plynu zbavit co nejdříve.

Naléhavost klimatické krize neumožňuje využívat české zásoby uhlí jako náhradu za plyn. Doba nutná pro stavbu nových jaderných bloků a fakt, že jaderné palivo v současnosti nakupujeme z Ruska, škrtá z možných řešení i jadernou energetiku. Válka proto vrhá českou i evropskou energetiku do krize, která může mít rozsáhlé a negativní sociální dopady.

Dosavadní plány Ministerstva průmyslu a obchodu na transformaci energetiky do značné míry počítaly s ruským plynem jako s “přechodovým” palivem a jen omezeným rozvojem obnovitelných zdrojů. Tato krize navíc přichází před plánovanou revizí Státní energetické koncepce ČR. Proto je třeba se dohodnout na podobě získávání energie, která zajistí nezávislost na nedemokratických režimech, dostupnou energii pro domácnosti i podniky i stabilizaci ekologické situace a odvrácení klimatického kolapsu.

Celý text výzvy, kterou již podepsala řada organizací, je dostupný na www.novadohoda.cz/nd-pro-energetiku. Jednotlivé body vychází ze společného programu Nová dohoda, jehož text je celý k přečtení na www.novadohoda.cz.

*

(Zdroj: Fridays for Future)

Obrázek archiv/FFF

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *