Nejvyšší elektrárna se vznáší nad Aljaškou

Stožáry větrných elektráren stále rostou, aby turbíny dosáhly na silnější vítr. Jedna malá turbína se však i bez stožáru točí vysoko nad většinou z nich. Společnost Altaeros Energies již několik let provozuje na Aljašce „vzdušnou“ větrnou elektrárnu, aby do tamní zapadlé komunity přinesla dostupnější energii. Ve své době šlo o jeden z prvních v praxi fungujících projektů větrných elektráren.

Výtah z článku, který vyšel v časopise Energie 21 č. 2/2020.
Označení Airborne Wind Energy (vzdušná větrná energetika) definuje systém větrných elektráren bez klasického stožáru s klasickou větrnou turbínou na jeho vrcholu, ale ve formě vznášejícího se křídla (draku) spojeného s pozemní částí lanem a elektrickým kabelem. Mají tyto na první pohled někdy až fantastické systémy vůbec šanci na praktické uplatnění?
Výhoda vzdušných větrných elektráren oproti těm pozemním je zřejmá. Obecně totiž platí, že rostoucí výškou nad zemí roste síla a vytrvalost větru – a tím i jeho kinetická energie. Vzhledem k potřebě stále větších výkonů elektráren rostou i stožáry, ale také náklady na jejich stavbu. Současná konstrukce větrných turbín s vodorovnou osou je tak především ekonomicky trvale omezena výškou. Přístupem elektráren AWE do mnohem větších výšek se logicky předpokládá, že budou mít – při srovnatelném výkonu – i mnohem nižší investiční i provozní náklady.
Projekt vzdušné větrné elektrány na Aljašce byl ve své době prvním dlouhodobějším komerčním projektem pro testování elektráren sytému AEW. Podstatou technologie Buoyant Airborne Turbine (BAT), vyvinuté společností Altaeros Energies, je kruhové nafukovací pouzdro naplněné heliem s větrnou turbínou zavěšenou uvnitř. Vznáší se ve výšce až 300 metrů nad zemí, kde je vítr většinu času mnohem silnější, než v úrovni rotorů i těch nejvyšších pozemních větrných elektráren.
Společnost Altaeros předpokládá, že po celé Zemi existuje mnohamiliardový trh s elektřinou a příslušenstvím, který může těžit z této technologie. Mnoho míst je stále mimo síť, včetně malých ostrovů, těžebních míst nebo vojenských základen, stále se spoléhá na drahé a neekologické dieselové generátory, které zajišťují některé nebo všechny energetické potřeby.
Gro (Zdroje: KPS, Altaoros a Makani)
Obrázky:
Airborne Wind Energy (vzdušná větrná energetika) označuje větrné elektrárny ve formě křídla. Foto archiv/KPS
Nafukovací pouzdro naplněné heliem s turbínou se vznáší ve výšce až 300 metrů. Foto archiv/Altaoros Energies
Firma Makani Power testuje na moři větrné turbíny podobné malým letadlům. Foto archiv/Makani*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *