Mnichov bude v roce 2025 energeticky soběstačný

Bavorská metropole Mnichov jako první milionové město světa bude od roku 2025 vyrábět ve svých kapacitách takové množství elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE), které odpovídá její vlastní spotřebě. Pro splnění tohoto ambiciózního cíle v období od roku 2008 – tedy startu tzv. Ofenzívy výstavby OZE – do roku 2025 investuje firma SWM (Stadtwerke München) kolem devíti miliard eur, tedy téměř 250 miliard korun.

Společnost SWM je ve vlastnictví města a patří mezi nejsilnější komunální podniky v Německu. Soustřeďuje se zejména na obory větrné, solární, vodní a geotermální energie a využívání biomasy.

Mnichovská strategie je založena na myšlence investovat tam, kde jsou podmínky ideální – do solární energie ve Španělsku, do větrných parků v Severním moři nebo do fotovoltaiky v okolí Středozemního moře. Souběžně firma SWM rozvíjí také výrobu tepla z obnovitelných zdrojů – a to hlavně z geotermálních, pro kterou má město jedinečné geologické podmínky. Do roku 2040 by Mnichov chtěl mít také veškeré dodávky tepla kryté vlastní produkcí z obnovitelných zdrojů.

Pokud to má ekonomický smysl, uskutečňují se projekty přímo v Mnichově nebo jeho okolí. Například koncem ledna 2014 zprovozněné největší geotermické zařízení na výrobu elektřiny v Německu se nachází v Sauerlachu na jižním okraji Mnichova. Vyrábí souběžně elektřinu a teplo z geotermální vody, která se nachází pod Mnichovem v hloubce okolo 4–5 kilometrů. Má výkon 4 MW tepelné plus 5 MW elektrické energie a zásobuje elektřinou zhruba 16 000 domácností.  Pokud pro určitý druh energie nejsou v Mnichově optimální podmínky, zaručující ekonomický efekt, vyhledává SWM cíleně po celé Evropě místa s výhodnějšími předpoklady.

Mnichov nezanedbává ani jeden ze základních pilířů Energiewende – úspory energií, resp. zvyšování energetické efektivity hospodářství.*

Celý článek vyšel v časopise Energie 21 č. 4/2014.

Autor: Dipl.-Ing. Zdeněk Fajkus, VTUD e. V., Mnichov (Zdroj: SWM) foto archiv/SWM)

Obrázek: Fotovoltaické panely na střeše tramvajového depa v Mnichově. Foto archiv/SWM

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *