Koupací sezónu prodloužíme ohřevem vody

Běžná koupací sezóna v zahradním bazénu u nás trvá obvykle od června do konce září. Ohřevem vody ji však můžeme prodloužit nejméně o dva měsíce. Již osvědčeným zdrojem tepla je solární kolektor, ale v posledních letech je stále populárnější i tepelné čerpadlo.

Článek vyšel v časopise Energie 21 č. 4/2017.

Tepelná čerpadla pro ohřev zahradních bazénů jsou obvykle typu vzduch-voda, což znamená, že z okolního vzduchu odebírají teplo a prostřednictvím tepelného výměníku je předávají přímo bazénové vodě. Konstruována jsou tak, že efektivně pracují od venkovní teploty 5–7 °C a ideální účinnost mají při teplotách nad 15 °C.

Při volbě výkonu čerpadla se, kromě jiného, řídíme objemem vody v bazénu – například pro objem 20–30 m³ stačí výkon kolem 5 kW. Důležité je sledovat topný faktor čerpadla, tedy poměr příkonu a výkonu. Například topný faktor 5 znamená, že z 1 kW elektrické energie dodané ze sítě nebo jiného zdroje získáme 5 kW tepla, což žádný jiný typ ohřevu nedokáže.

Tepelné čerpadlo můžeme umístit kdekoliv poblíž bazénu, zavěsit na stěnu domu či zahradního altánu a lze je připojit k jakémukoliv typu bazénu, novému i stávajícímu. Připojení k bazénové armatuře zvládne podle návodu dodavatele i laik, ale zejména u silnějších čerpadel se doporučuje zavolat odborníka. Provozní obsluha je pak již snadná.

Chceme-li tedy vodu ohřát třeba až na 30 °C, tepelné čerpadlo to i v našich podmínkách po značnou část roku dokáže. Bazénoví odborníci však upozorňují, že pro dobrý pocit z podzimního koupání je dobré bazén ještě zastřešit.

Připomenutí: Čerpadlo produkuje chladný vzduch, který se hromadí u země. Proto není vhodné dávat jednotku do uzavřených dvorků, závětrných koutů, blízkosti oken, teras a podobně. Ale nemá být ani hned u bazénu – vzdálenost by měla být nejméně tři metry. Důležité je, aby přívod a vývod vzduchu byl volný. Zařízení chráníme před přímým sluncem a deštěm volně otevřenou stříškou.

Gro (Zdroj: Mountfield)

Obrázky:

Vodu v zahradním bazénu ohřívá tepelné čerpadlo vzduch-voda

Tepelné čerpadlo je vhodné umístit poblíž bazénové technologie

 

Komentáře ke článku 3

 • Naďa

  Bazén s ohřevem vody je fakt pecka. My máme od téhle firmy: https://www.albixon.cz/bazeny/ a nedáme na to dopustit. Koupací sezónu nám to prodlouží vždycky minimálně o dva měsíce. Je fajn mít už teď v dubnu příjemně vyhřátou vodu, když člověk potřebuje. Navíc to kombinujeme se zastřešením, takže teplo nikam neutíká a dá se v bazénu být klidně i v deset večer. Fakt jak na plovárně. :))

 • Ivanka082

  Také bych chtěla mít tolik peněz kolik máte vy. My si můžeme letos dovolit maximálně tak dětem koupit z https://www.detskebazenky.cz nafukovací bazén. A jestli zbudou ještě nějaké peníze, tak dětem koupím i skluzavku. Ale abych si domů na zahradu kupovala bazén do země a ještě jej zastřešovala… to radši koupíme na výlety pořádné fáro.

  • Ivulínek

   Tak to já nevím jak vy, ale my se právě naopak snažíme toho našeho auta zbavit, protože moc dobře víme, jak to zanáší a ničí naší planetu… Daleko raději bychom se třeba podívali sem – http://treehousejested.cz a klidně vlakem… Vlakem je to stejně větší sranda a nikdo se nemusí soustředit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *