Kombinace pro geotermální generátor

Lotyšská společnost GHT Ltd., která ve spolupráci se zdejší stavební společností Artiva vyrábí geotermální technologie, zvolila jako optimální řešení pro nejnáročnější projekty energeticky úsporného bydlení kombinovaný systém vytápění, větrání a klimatizace (HVAC – Heating, Ventilation and Air Conditioning).

Informace vyšla v časopise Energie 21 č. 2/2017.

Společnost Artiva, dodavatel energeticky úsporných domů, v nich bude používat geotermální generátor z nabídky společnosti GHT. Tento generátor obsahuje víceúčelový materiál Arpro, který se pro technologii stal dokonalou partií. Materiál, který je ve své kategorii špičkou na trhu, totiž poskytuje originální propojení všech dobrých vlastností, včetně nízké hmotnosti, vysoké odolnosti a účinné tepelné izolace.

Geotermální generátor je vhodný do všech klimatických podmínek. V zimě proudící vzduch ohřívá, v létě naopak ochlazuje. Generátor využívá zemní kolektor, který prostřednictvím proudící nemrznoucí kapaliny přenáší teplo ze země do vzduchu. Skříně z materiálu Arpro směřují vzduch proudící tepelným výměníkem, a díky omezení netěsností a turbulentního proudění zvyšují přenos tepla až o 15 procent.

Výhodou je, že celá skříň výměníku je vyrobena pouze z tohoto materiálu a výrobci tak mohou jednat jen s jediným dodavatelem. Díky rychlé montáži, snadné manipulaci a přepravě jednotek již připravených k montáži, je možné zkrátit dodací lhůty. A díky tepelně izolačním vlastnostem není třeba žádná další izolace, čímž odpadá následná manipulace a možné odchylky nastavení technologie během instalace. To vše přispívá ke spokojenosti zákazníka při současném snížení celkových nákladů.

Ivars Gredzens, předseda představenstva společnosti GHT Ltd., uvedl: „U aplikací HVAC je volba materiálů naprosto zásadní, zejména pokud hrozí únik vzduchu. Výrobci, kteří potřebují splnit několik požadavků zároveň, se nyní mohou spolehnout na jediný zdroj. Arpro však neposkytuje pouze nezbytnou tepelnou izolaci, ale také strukturní pevnost a nižší hmotnost, což nám umožnilo vyrobit účinnější a nákladově efektivnější produkt. Těšíme se na další plody tohoto partnerství a na využití materiálu u našich dalších výrobků.“

Jiří Slezák, obchodní manažer pro evropský trh společnosti JSP, dodal: „Arpro je dokonalé řešení řady problémů, s nimiž se potýkají výrobci v oboru HVAC. Existuje silná poptávka po materiálech, které jsou lehké, recyklovatelné a dobře izolují; materiál splňuje všechny tyto požadavky. Díky inovativním vlastnostem s vysokou užitnou hodnotou výrobcům zjednodušuje montážní proces, a umožňuje tak kratší dodací lhůty a nižší náklady. Proto jsme také zaznamenali zvýšenou poptávku potenciálních zákazníků.“

Red (Zdroj: Prova PR)

Foto archiv/Prova PR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *