Efektivní řešení pro kvalitu obsluhy

Mezi významné zdroje obnovitelných energií patří BPS. Jejich obsluha se pojí s vysokými nároky na dopravu materiálu a manipulaci s ním. Řešení dané problematiky spočívá ve využití výkonné a provozně spolehlivé dopravní a manipulační techniky.

Výtah z článku, který vyšel v časopisu Energie 21 číslo 2/2021.

Přesně takové technologie nabízí společnost Agromex v podobě techniky Weidemann a Kröger, pro kterou je výhradním dovozcem do České republiky. Stroje těchto výrobců se úspěšně využívají nejen ve spojení s obsluhou BPS, ale také v zemědělství, komunálním sektoru a v ostatních odvětvích, a to na všech náročných trzích.

Kloubové nakladače Weidemann

Přední světový výrobce manipulační techniky, společnost Weidemann, nabízí celou řadu kolových kloubových nakladačů. V provozech BPS se obzvlášť osvědčily modely s teleskopicky výsuvným ramenem. Vrcholem nabídky je typ 9580T s provozní hmotností přesahující 11 000 kg a nosností více než 6500 kg. Výška zdvihu na čepu nářadí činí téměř 5,5 m. Nakladače jsou osazeny čtyřválcovými motory ve verzích 100 kW (136 k) nebo 115 kW (156 k).

K vysoké produktivitě práce přispívá hydrostatický systém pohonu pojezdu Power Drive 370, který vyniká třemi rychlostními rozsahy: s maximální rychlostí 7 km/h a 15 km/h. Třetí rozsah nabízí podle konfigurace 20 až 40 km/h. Pohon pojezdu se dále vyznačuje 100% uzávěrkami diferenciálu obou náprav a mimořádnou tlačnou silou, která zvyšuje výkonnost stroje při manipulaci s rozmanitými druhy materiálů.

Populární manipulátory T6027

Opět se jedná o modely z nabídky tohoto německého výrobce, které se využívají především v provozech faremních BPS. Jedná se o teleskopický nakladač/manipulátor o nosnosti 2700 kg a s dosahem na čepu nářadí převyšujícím 6 m. Manipulátor je osazen spolehlivým čtyřválcovým motorem o výkonu 55 kW (75 k).

Také v této řadě vsadil výrobce na osvědčený hydrostatický pohon pojezdu se 100% uzávěrkou diferenciálu a třemi rychlostními rozsahy. Maximální rychlost pojezdu činí 20 nebo 30 km/h. Úhel natočení kol 38° zaručuje příkladnou manévrovatelnost, zadní výkyvná náprava s úhlem náklonu ± 10° maximální stabilitu. V praxi je velmi oceňovaný systém VLS, který umožňuje pracovat v automatických režimech vhodných pro různé typy nářadí.

Dopravní technika Kröger

Německá firma Kröger se specializuje na vývoj a výrobu profesionální dopravní techniky. Jedná se kromě jiného o různé vanové a vícestranné návěsy MUK, hákové nosiče THL a návěsy s výtlačným štítem TAW. Všechny jsou k dispozici ve dvou- a třínápravovém provedení. Celková hmotnost činí 20 000 až 30 000 kg. Výrobce sází především na robustní a propracované typy náprav. Konstrukce podvozku nabízí maximální konstrukční rychlost 105 km/h.

V závislosti na konkrétní typové řadě jsou k dispozici nápravy odpružené listovými pery nebo pneumaticky. Součástí nabídky je také hydropneumatické provedení podvozku. Návěsy MUK mají maximální objem ložného prostoru asi 45 m3, modely TAW pak zhruba 50 m3. Veškerá technika Kröger je koncipovaná jako stavebnice, a je tak možné využívat širokou škálu příslušenství a různé kombinace výbavy na přání.*

Ing. Filip Javorek, Agromex, s. r. o.

Obrázky:

V provozech BPS se osvědčily kloubové nakladače Weidemann s teleskopicky výsuvným ramenem. Vrcholem nabídky je typ 9580T

Návěsy s výtlačným štítem TAW od společnosti Kröger disponují objemem ložného prostoru až 50 m3

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *