Dodávka garantované zelené elektřiny

Společnosti ŠKO-ENERGO a Ambient Energy uzavřely kontrakt o dlouhodobém odběru elektřiny vyrobené větrnou energií přímo konkrétními zdroji. Jde o první korporátní smlouvu v České republice o dodávce čisté energie fungující na principu PPA (Power Purchase Agreements). První dodávky elektřiny z větrného parku do ŠKO-ENERGO a automobilky ŠKODA AUTO začnou proudit na začátku roku 2023.

V rámci dlouhodobého kontraktu na principu PPA vznikne nový zdroj obnovitelné energie na severní Moravě. Ve větrném parku Moravice – Melč jsou nyní dvě větrné elektrárny, čtyři nové pro ŠKO-ENERGO se budou stavět. Výstavbu větrného parku zajistí společnosti ze skupiny Micronix Group.

Uzavřením smlouvy získává společnost ŠKO-ENERGO dlouhodobou fixaci nákladů za elektřinu, minimalizuje rizika kolísání cen elektřiny a především opět naplňuje svoji strategii šetrného přístupu k životnímu prostředí. Hodnota kontraktu uzavřeného na dobu 20 let přesahuje 1 miliardu korun. Dodavatelem zelené energie pro ŠKO-ENERGO a provozy automobilky bude společnosti Ambient Energy, která se specializuje na výkup a dodávky ekologické elektřiny z obnovitelných zdrojů.

„Jsme hrdí, že se nám podařilo uzavřít obchod, díky kterému může vzniknout nový velký ekologický zdroj elektřiny bez provozní podpory státu. O to více, že dlouhodobým odběratelem této elektřiny je právě ŠKO-ENERGO – dceřiná společnost ŠKODA AUTO. PPA obchody jsou jednou z cest k decentralizaci energetiky a rozvoji obnovitelných zdrojů. Fungují například ve Spojených státech a mohou být úspěšné i v Česku, “ řekl Ladislav Seidler, člen správní rady Ambient Energy.

„Pro ŠKO-ENERGO byla ekologie vždy klíčovým tématem. Věříme, že dostojíme závazku stát se ve výrobě elektrické energie a tepla uhlíkově neutrálními podle našich plánů a strategie a v souladu se strategií našeho hlavního zákazníka ŠKODA AUTO. Cílíme na obnovitelné zdroje energie a usilujeme o jejich diversifikaci,“ konstatoval Ing. Tomáš Kubín, jednatel ŠKO-ENERGO.

„Dlouhodobě využíváme v naší teplárně biomasu a modernizujeme provoz tak, abychom její podíl navýšili, spolupracujeme na projektech střešních fotovoltaických elektráren v automobilce a nově na projektu využívání větrné energie. Průběžně hledáme nové možnosti alternativních zdrojů z různých oblastí energetiky,“ dodal Ing. Jaromír Vorel, jednatel ŠKO-ENERGO.

Red (Zdroj: ŠKO-ENERGO)

Foto archiv/E21*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *