Ceny pelet jsou nejnižší za deset let

Druhá vlna koronaviru uzavřela přes zimu skoro celý sektor služeb. V Evropě se proto spotřebovalo výrazně méně dřevních pelet na vytápění. Výrobci teď mají plné sklady přebytků a musí zlevňovat, aby motivovali odběratele k nákupům. V Česku byly v dubnu pelety k dostání za rekordních 5 Kč za kg, ovšem nízké ceny nevydrží déle jak do léta, už teď se pomalu zdražuje. Proto je třeba se včas předzásobit, což je výhodné i v případě, že nákup kotle zatím jen vážně plánujeme.

Hotely, restaurace, horská střediska, wellness centra, ale také školy nebo školky letos během topné sezony spotřebovaly podstatně méně paliva. Týká se to nejen Česka, ale celé Evropy.

Významně to ovlivnilo spotřebu dřevních pelet, protože vytápění peletami je zejména v západní Evropě velmi populární nejen v domácnostech, ale taky ve větších objektech a v sektoru služeb. Pelety totiž umožňují vytápění komfortní, ekologické i ekonomické.

Letošní nižší spotřeba však nutí výrobce ke zlevňování, sklady jsou plné. S dřevěnými peletami se čile obchoduje po celé Evropě a také čeští výrobci vyvážejí tři čtvrtiny produkce do zahraničí. I cena českých pelet se proto určuje především na celoevropském trhu, ne lokálně.

Například kůrovcová kalamita skokově zlevnila v Česku palivové dříví, ale ceny pelet tento propad kopírovaly jen z části. Pandemie naopak v loňském roce zasáhla celou Evropu a celoevropská spotřeba pelet klesla o 1 mil. tun. Právě proto nyní ceny pelet rapidně klesly i v ČR. V Česku byly začátkem dubna 2021 pelety k dostání za rekordních 5 Kč za kg, to jsou nejnižší ceny za posledních deset let. Na uzávěře služeb tedy letos paradoxně profitují všichni majitelé kotlů a kamen na pelety.

„Kdo si objedná pelety teď na jaře a předzásobí se na celou příští sezonu, ten ušetří 4 až 7 tis. Kč na ročních nákladech na vytápění,“ odhaduje Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta. Zároveň varuje, že nízké ceny nevydrží dlouho. „Ceny budou nízké jen 2 až 3 měsíce, počítám maximálně do léta,“ odhaduje Stupavský. Na nízké ceny reagovali už minulý rok spotřebitelé v Německu a Rakousku, kde prodeje kotlů na dřevo a pelety stouply o 100 %. Podobný vývoj se u našich zahraničních sousedů očekává i v následujících letech, kdy už nebude možné instalovat v domácnostech nové zdroje na topný olej.

V Česku se zase schyluje k zákazu provozu kotlů 1. a 2. emisní třídy (od září 2022). To se týká hlavně uhelných kotlů, které pak lidé často vymění například za peletové. A kdo se již nyní předzásobí peletami, může pak snížit své celkové roční náklady na vytápění asi na 25 tis. Kč za topnou sezonu (při spotřebě do 5 tun za rok). To znamená, že pelety jsou v tuto chvíli na českém trhu nejlevnější palivo v sektoru automatických kotlů – vytápění peletami je levnější než plyn, elektřina i olej, přitom komfort je srovnatelný. Automatický kotel na pelety se sám zapíná i vypíná, sám si přikládá palivo ze zásobníku, umí se i sám vyčistit. Teplota a provoz se reguluje dálkově přes pokojový termostat nebo přes mobil.

Výměny kotlů mají usnadnit kotlíkové dotace, o jejichž dalších podmínkách a rozpočtu se právě v těchto dnech jedná na Ministerstvu životního prostředí. V minulých výzvách bylo možné proplatit až 85 % nákladů na nový kotel i úpravy kotelny. Problémem však mohlo být předfinancování – kotel a kotelnu lidé museli zaplatit ze svého a teprve zpětně se jim náklady proplatily. To by se nyní mohlo změnit a dotace by tak mohly být dostupnější i pro nízkopříjmové domácnosti.*

Red (Zdroj: Klastr Česká peleta)

Fotoarchiv/Waldera

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *