Británie snižuje závislost na fosilech

Závislost britské ekonomiky na uhlí, ropě a plynu klesla během posledních šesti let o 12 procent. Potvrdila to zpráva oficiální komise ekonomů, technických expertů a vědců, která dohlíží na naplňování přelomového britského zákona. Ten ukládá ministrům, aby zajistili, že se země bude postupně zbavovat své závislosti na fosilních palivech.

Komise také spočetla, že loni se díky zákonu snížila spotřeba fosilních paliv a znečištění o 2,5 procenta. Přispělo k tomu hlavně zavírání starých uhelných elektráren a naopak instalace větrných turbín.

Na britském zákoně se shodli labouristé s konzervativci i liberály, podpořil jej Svaz britského průmyslu i odbory. A vyplatilo se. Zákon rozhýbal inovace v průmyslu i chytrá řešení, jako je zateplování domů, výroba čisté energie či aut s nízkou spotřebou.

Anglické a velšské domácnosti platí o čtvrtinu nižší účty za plyn a elektřiny zejména díky zateplování domů a modernizaci vytápění. Rodiny, drobní podnikatelé nebo firmy během čtyř let investovali v přepočtu téměř jeden bilion korun do projektů, které vyrábějí elektřinu z čistých obnovitelných zdrojů a dají práci v moderních průmyslových odvětvích 35 000 lidem. Do ostrovního království se – díky místní poptávce – také stěhují továrny vyrábějící větrné elektrárny či úsporná auta.

Zákony pro snížení spotřeby fosilních paliv před měsícem schválil také dánský parlament a v minulých letech vznikly rovněž ve Francii, Švédsku či Rakousku. Podobná legislativa je před přijetím ve Finsku a připravuje se i v Irsku a dalších státech.

Sobotkova vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL legislativu podle úspěšného britského vzoru slíbila již ve svém programovém prohlášení. Podporují jej i opoziční TOP 09 a Starostové i KSČM. Návrh však vláda dosud nepředložila ani nezařadila do svého legislativního plánu.

Jiří Koželouh, energetický expert Hnutí DUHA, řekl: „Britský průmysl podporoval přijetí zákona a nyní se raduje z jeho přínosů. Pomohl firmám překonat krizi, rozhýbal nová výrobní odvětví a snížil domácnostem účty za energii v domácnostech o čtvrtinu. Premiér Sobotka často mluví o lákání investorů a nových pracovních místech. Přitom zákon, který do Británie přitahuje moderní továrny, zůstává v Česku jen slibem v programovém prohlášení. A vládu zatím neprobudilo ani prudké zhoršení vztahů s Ruskem, kterému musíme platit za většinu ropy a plynu.“

Informace je převzata z časopisu Energie 21 č. 4/2014.*

Autor: Red (Zdroj: Hnutí DUHA)

Foto archiv/www.huffingtonpost.co.uk

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *