Blesk z čistého ministerstva

Dvaadvacátého července dal ministr zemědělství pokyn k zastavení administrace žádostí o dotace na výstavbu BPS.

A důvody? Údajně hrozí i riziko neúměrného nárůstu výkupu dotované energie. Dalším důvodem je úspora finančních prostředků v resortu. Bioplynové stanice se „samozřejmě“ budou moci dál stavět, ovšem bez dotací. Možná kdyby přišla z Bruselu zpráva, že se ihned ruší všechny podpory pro zemědělce, nebyla by tak překvapivá, jako tento blesk z ministerstva zemědělství.

Rozhodnutí ministra pořádně rozzlobilo agrární organizace, samotné zemědělce a rozladilo i další subjekty. Prezident Agrární komory ČR Jan Veleba uvedl, že zastavení podpory je v přímém rozporu s dosavadní politikou vlády, ministerstva zemědělství a vývojem v sousedních zemí, kde jsou bioplynové stanice maximálně podporovány. Případné škody údajně budou nejméně půl miliardy korun jen na neobdržených dotacích a v řádu miliard v důsledku zastavení růstu odvětví. Asociaci soukromého zemědělství ČR navíc vadí, že se tak stalo v průběhu přijímání žádostí. Záporné stanovisko vyjádřil i Zemědělský svaz ČR. A náhlé zastavení podpory bioplynových stanic zaskočilo i banky, u nichž si zemědělci na stavbu půjčují.

Zemědělcům se to prostě nelíbí, a tak je na místě otázka, proč to jejich ministr vlastně udělal. Bohužel mne v této chvíli nenapadá jiný důvod, než který naznačil prezident komory Jan Veleba: Nejspíš podlehl nátlaku premiéra Petra Nečase, potažmo jeho poradce Martina Římana, potažmo společnosti ČEZ. Vše může souviset s tím, že ČEZ chtěl do tohoto byznysu vstoupit sám, čímž by nepřímo vstoupil i do českého zemědělství. To se mu ale (zatím) nepodařilo, neboť (zatím) nemá to podstatné – dost půdy pro pěstování vstupních surovin. Tak chce alespoň (zatím) potlačit konkurenci. Tento názor podpořil i Andrej Babiš, majitel významné společnosti Agrofert Holding. Ukončení podpory výstavby zemědělských bioplynových stanic považuje za bezprecedentní poškození zájmů českého zemědělství a vítězství lobby ČEZ.

Ale kdoví, co za tím vším je. Třeba se už na vládě připravuje sloučení zemědělství, průmyslu a obchodu do jednoho velikého hospodářství.

Jiří Trnavský

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *